Velké výkopy (více než 9 m)
SBH 800
Tento nový podpěrný systém, vyvinutý společností SBH, představuje první skutečnou alternativu ke konvenčním stěnám na piloty. Speciální kolejnice nového pažicího systému lze rychle a snadno vložit do otvorů, s ochrannou trubkou nebo bez ní, nebo je lze přímo – bez problémů a pomocí běžně dostupného vybavení – zatlouct do hloubky více než 10 m.
Výztužné desky jsou vějířově diagonální, jinými slovy přesazeny a mechanicky instalovány mezi kolejnicemi, takže se překrývají. Systém šroubů instalovaný po výkopu plně kompenzuje veškeré existující tolerance. Zcela odpadá nutnost každoroční montáže dřevěných desek, která je obvyklá u klasické podezdívky. To šetří značný čas. V přímém srovnání s klasickými stěnami s piloty vyžaduje systém SBH o 50 % méně kolejnic díky dvojnásobné délce pole.
Hlavní výhoda systému spočívá v mnohem snadnější instalaci a demontáži ve srovnání s dřevěnými deskami. To vše představuje jasné plus pro životní prostředí, protože ocelové podpěrné desky lze prakticky neomezeně opakovaně používat.
Pokud se deska poškodí, lze ji 100% recyklovat. Oproti dřevěným deskám odpadá nutnost chemického ošetřování a také složitá likvidace po použití.
Videoukázky:
Hodnocení: 10/10
Autor: Testa Jesenice
1) Od jaké hloubky výkopu je nutné používat pažení?
Z legislativních požadavků vyplývá, že pažení musí být provedeno u výkopů, kdy hloubka je větší než 1,3 m v zastavěném území a při hloubce výkopu vetší než 1,5 m v nezastavěném území.
2) Jaké je vhodné pažení v městské zástavbě?
V městské zástavě můžete použít klasické ocelové boxy pažení, kdy daný typ pažení se odvíjí od hloubky výkopu. V místech, kde můžete narazit na příčné vedení, se používá komorové pažení. V návaznosti na použití různých typů pažnic lze tento systém používat až do maximální hloubky cca 6 m. Při hloubce do 3 m lze použít lehčí, hliníkové komorové pažení.
3) Lze zapažit i stavební jámy například na přečerpávací stanice?
Ano, při stavbě přečerpávací stanice lze použít typ kluzného pažení s rohovými kluznicemi jako šachtu. Lze zapažit stavební jámu jak např. o velikosti 2,5 x 2,5 m a hloubce 3,5 m, tak i 10 x 6 m a hloubce 8 m.
4) Jaké faktory nejvíce ovlivňují zemní tlak?
Zemní tlak se zvyšuje se vzrůstající hloubkou výkopu. Dále zemní tlak ovlivňuje také např. postranní zvlnění terénu, zátěž ze základů blízkých okolních staveb, zátěž dopravou na stavbě nebo okolní kolejovou dopravou, hladina spodní vody atd.